Ukazał się IV tom publikacji: Znani i nieznani mieszkańcy powiatu sławieńskiego

To już kolejny tom wspomnień o osobach mniej lub bardziej znanych, które przeszły na „drugą stronę”. Jej autorem jest Jan Sroka z „Fundacji Dziedzictwo”.

Znani i nieznani mieszkańcy powiatu sławieńskiego – to sylwetki kilkudziesięciu osób wybranych i zapamiętanych przez autorów biogramów. To kolejna próba zatrzymania czasu. Jak mówi Jan Sroka, – autor publikacji: – człowiek umiera co najmniej dwa razy. Po raz pierwszy jako jednostka psychofizyczna. Żyje jednak nadal w pamięci tych, którzy go znali: rodziny, przyjaciół, znajomych. Kiedy odchodzi to pokolenie, kończy się mały czas historii. W wielkim czasie historii funkcjonują nieliczni, a decyduje o tym wiele czynników. Bardzo często przypadek, jeśli koniunkturę polityczną czy modę zaliczyć do tych właśnie czynników. Być może takie publikacje w bardzo skromny sposób pozwolą niektórym nieco dłużej przetrwać w wielkim czasie historii, w pamięci przyszłych mieszkańców sławieńskiego powiatu. Piszemy o tych nieżyjących już mieszkańcach powiatu ciepło, starając się wyszukać w ich biografiach cechy pozytywne, dzięki którym zostali zapamiętani. W wielu przypadkach odtworzenie biografii stanowi bardzo trudne wyzwanie. Nie żyje rodzina, zachowane dokumenty są cząstkowe. Stąd w książce pojawia się kilka bardzo krótkich tekstów. Nic pewnego nie udało się więcej znaleźć.

W IV tomie przeczytamy między innymi o: Z. Arłukowiczu, B. Dąbrowskim, H. Grzybaku, Z. Guzym, S. Hołubie, E. Huzarek, E. Kołtuniak, J. Krajczyńskim, K. Kuligowskim, Z. Łazarewiczu, Janie Oliku, J. Skórskim, W. Szafrańcu, o. J. Szypulskim, D. Trębickiej a także E. Ziółkowskim.

Opublikowanie biogramu osób, które zmarły być może spowoduje, że dzięki temu zostaną w pamięci obecnych i przyszłych mieszkańców powiatu nieco dłużej.